top of page

Rzeka Supraśl to przepiękna i dziewicza rzeka z meandrami zwana dawniej Sprząślą. Swój początek bierze na Podlasiu, na bagnach w okolicy wsi Topolany i ciągnie się przez 102 kilometry zanim wpadnie do rzeki Narew.

 

Wczesną wiosną, po obfitej w śnieg zimie, rzeka wylewa tworząc w okolicy Supraśla i Studzianek rozległe rozlewiska - wszystko ku uciesze migrujących w tym okresie ptaków. W ostatnim tygodniu marca na rozlewiska przybywają żurawie, bociany, łabędzie, wędrowne gęsi, kaczki i wiele innych gatunków. 

Dolina-Suprasli-rozlewisko-03-web.jpg
pomost rzeka Supraśl Podlaska Amazonia

Rzeka Supraśl opływa południowe granice łąk wchodzących w skład naszej agroturystyki. Meandrowy półwysep oraz 220 metrów lini brzegowej dają wspaniałą sposobność nadrzecznych spacerów, relaksującego wypoczynku na krzesłach pomostu lub wędkowania. 

W pobliskim Supraślu, w okresie od wiosny (maj) do jesieni, działa kilka wypożyczalni kajaków. Spływ kajakowy w dzień lub w nocy z pochodniami, indywidualnie lub w grupie, to wspaniała okazja na bliskie spotkanie z naturą i zwiedzenie okolicy. 

Rzeka - wędkowanie
Rzeka_Suprasl.jpg
Studzianki_rzeka_03.jpg
pomost wschodni rzeka Supraśl Podlaska Amazonia
Kajakiem po Supraśli
Pomost wschodni AgroRoma

Podlaska Amazonia - dolina rzeki Supraśl

 W brzegu i nurcie są liczne kryjówki: faszyna, korzenie, gałęzie, zwalone drzewa. To wszystko daje rybom doskonałe schronienie jak i miejsce do żerowania. Gatunkami ryb występującymi w rzece Supraśl są: płoć, szczupak, kleń, ukleja, leszcz, karp, amur biały (sporadycznie), boleń, brzana, jaź, jelec, karaś srebrzysty, lin, lipień, miętus, okoń, świnka (sporadycznie), sandacz, sum, szczupak, wzdręga, węgorz. Z uwagi na bardzo czystą wodę, dobre jej natlenienie i stosunkowo szybki nurt, w rzece występuje też pstrąg potokowy.

kajaki Rzeka Suprasl
karmienie łabędzi
łabędzie
relaks nad rzeką
bottom of page