top of page
Dinah Rodrigues with Victoria

Co to jest joga hormonalna dla kobiet i czy warto się nią bliżej zainteresować?

image_008_web.jpg

Joga hormonalna dla kobiet

My, kobiety dojrzałe, potrzebujemy z czasem bardziej zadbać o swoje gruczoły endokrynne i wydzielane przez nie hormony. Joga hormonalna pozwala w sposób bardzo naturalny ożywić ich działanie i utrzymać je w dobrej kondycji.

image_009_web.jpg

Zdecydowanie warto

Joga hormonalna przyczynia się do naturalnego masażu (fizycznego oraz mentalnego - poprzez autosugestię) gruczołów wydzielania wewnętrznego. Joga hormonalna czerpie z dziedzictwa medycyny Tybetu i filozofii Ayurveda

image_010_web.jpg

Czas na Twój ruch

Jeżeli jesteście zainteresowane abym poprowadziła warsztaty jogi hormonalnej dla kobiet zapraszam Was do kontaktu. Piszcie lub dzwońcie
       
wiktoria.jurgilewicz@gmail.com

         +48 782 022 874

Joga hormonalna

Joga, gruczoły dokrewne, hormony i ich działanie

Układ hormonalny składa się z gruczołów dokrewnych wytwarzających hormony. Hormony są wydzielane do małych naczyń włosowatych wokół gruczołu, a następnie przenoszone przez krwiobieg do celu. 

 

Hormony działają jako przekaźniki chemiczne, które krążą w organizmie i “mówią” innym organom i tkankom, co mają robić - np. przyspieszyć lub spowolnić pracę. W ten sposób układ hormonalny odgrywa istotną rolę we wspomaganiu organizmu w koordynowaniu wszystkich jego działań i utrzymywaniu stanu równowagi, tzw. homeostazy. Układ wydzielania wewnętrznego współdziała bardzo blisko z układem nerwowym. Różnica między nimi jest taka, że układ dokrewny korzysta z hormonów aby przesyłać wiadomości, natomiast układ nerwowy wykorzystuje impulsy elektryczne.

 

Aby organizm mógł utrzymać homeostazę i właściwie funkcjonować, wszystkie narządy muszą działać w harmonii. Uszkodzenie gruczołu dokrewnego lub inna przyczyna zaburzeń równowagi hormonalnej, w tym okres menopauzy, zwykle wpływają na wiele układów w ciele. 

 

Jajniki kobiety są źródłem estrogenu i progesteronu, dwóch kluczowych hormonów kontrolujących układ rozrodczy, w tym cykl miesiączkowy i płodność. Podczas menopauzy liczba pęcherzyków jajnikowych spada, a jajniki stają się mniej wrażliwe na dwa inne hormony zaangażowane w rozrodczość - hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FSH). Wraz z wiekiem jajników i uwalnianiem mniejszej ilości hormonów, FSH i LH nie mogą już wykonywać swoich zwykłych funkcji regulujących poziom estrogenów, progesteronu i testosteronu. Te nieuniknione zmiany hormonalne i naturalny spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy mogą znacząco wpływać na zdrowie kobiety przez wiele kolejnych lat.

 

Stymulacja, masaż, ćwiczenia fizyczne i psychologiczne przekładają się na wielowymiarowy fizjologiczny wpływ na układ hormonalny.

 

Na przykład wiele rodzajów masażu stymuluje reakcję relaksacyjną. Ta odpowiedź jest zwykle związana ze spadkiem poziomu niektórych hormonów, takich jak np. kortyzol.

Masaż i ćwiczenia fizyczne aktywują przywspółczulny układ nerwowy. To wpływa na relaksację stanu fizjologicznego i psychologicznego. Rozluźnione ciało i umysł wytwarzają inne hormony niż te zestresowane lub niespokojne.

jogahormonalna_A01web.jpg
Cwiczena jogi hormonalnej

Sekwencje asan jogi hormonalnej dla kobiet wg Wiktorii Jurgilewicz

jogahormonalna_A02web.jpg

Endocrine Boost®

Endocrine Boost®, to pełna sekwencja asan, przyczyniająca się do wzmożonej stymulacji układu dokrewnego, a co za tym idzie, zwiększonej produkcji hormonów. 

chakra_1_3.jpg
jogahormonalna_A03web.jpg

Hormone Flow®

Hormone Flow®, to zestaw asan, pobudzających krążenie krwi, a tym samym ułatwiających dystrybucję hormonów po całym ciele kobiety.

jogahormonalna_A01web.jpg

Flowering of life®

Flowering of Life®, to sekwencja zamykająca, która ma na celu umożliwienie działania hormonom w narządach docelowych.

chakra_4.jpg
chakra_5_7.jpg

Copyrights by Wiktoria Jurgilewicz & CentrumJogiHormonalnej.pl 2019

हार्मोनल योग केंद्र - एक क्रेन का नृत्य
bottom of page